Ryszard2012-08-16 14:14
Czysta taktyka czy głęboka strategia

R. Byrne – Fischer (Mistrzostwa USA w szachach 1963-4)

Jest ruch czarnych. Proponuję serię zadań coraz trudniejszych, z których siódme to jest właśnie ta pozycja powyżej po prawej po ruchu białych Hd2-c2. Kliknięcie diagramu wywołuje otwarcie pozycji w edytorze szachowym mojego autorstwa. Można tam pobrać PGN, pograć z appletem online, poanalizować sobie na interaktywnej szachownicy.

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


Cała partia R. Byrne – Fischer

Ciekawe jest to, że w momencie gdy białe się poddały, dwóch arcymistrzów komentujących tę partię na żywo było przekonanych, że białe mają wygraną. Cała kombinacja czarnych wyglądała na zwykłą brawurę straceńca, który zamiast grać z pionkiem mniej robi szaleńczą akcję licząc na zwykłego fuksa.

Ta partia skłoniła mnie do postawienia pytania czym jest w zasadzie strategia a czym jest taktyka. Tutaj można myśleć, że Fischer genialny taktyk policzył wszystko naprzód i przeprowadził kombinację na mocy tych właśnie obliczeń – czysta taktyka. A można myśleć, że Fischer genialny strateg na czuja wywołał zawieruchę spodziewając się, że coś się znajdzie ze względu na konkretne słabości w pozycji białych – głęboka strategia.

Ta partia pochodzi z książki Fischera (My 60 Memorable Games). Od niego można się tylko dowiedzieć, że grając 12…e5 bał się osłabić pionka d, ale czuł, że ogromna aktywność uzyskana przez jego lekkie figury nie pozwoli białym wykorzystać tej słabości. Jeśli tak, to głęboka strategia z minimum taktyki, żeby sobie uzmysłowić potencjał tej aktywności lekkich figur.


Wypowiedź może jest poważna i głeboka, ale śmiało zachęcam do zwykłego bawienia się szachami tutaj i testowania możliwości forum i mojego edytora szachowego.

KOMENTARZE (1)

  1. lukstafi2012-08-16 16:14:14

    Nie znam się na szachach, ale popieram artykuły techniczne w tym stylu.

  2. Podgląd live
    Nie opublikowałeś jeszcze tego komentarza! Aby opublikować naciśnij przycisk Opublikuj Komentarz.

Dodaj komentarz